Psychologicko-poradenské stredisko pre majiteľov problémových psov a ich nápravu

 
Počas dlhšieho obdobia sa riešia mnohé jedince s problematikou špatnej - nesprávnej socializácii. Veľa majiteľov - vzhľadom k nevedomosti - netušia, aké dôležité je časté stretávanie sa psíkov, prechádzky v rozličných častiach obcí, miest, parkov s rôznymi ľuďmi, deťmi....Pri riešení problematiky psov a ich nesprávneho chovania je 98 percent problémových majiteľov. Tak sa nehanbite a porozprávajte svoj príbeh...tu sú niektoré z nich:
 
Agresívne čivavy
30.12.2015 - zavolala mi slečna a poprosila ma, či by som neprišla poriešiť jej dve čivavy - ročnú a dvoročnú, povedala mi,  že jej slečinky sa začali na Vianoce veľmi agresívne voči sebe správať. Pripisovala to k tomu, že mladšia sučka bola haravá a pravdepodobne tá staršia na ňu žiarli...
 
Keď majiteľka otvorila dvere, aby ma privítala, vyrútila sa spoza kuchynskej linky - ako štartujúca protitanková raketa -  jedna z tých dvoch "agresívnych" slečiniek. Na podlahe z kamenných kociek bolo počuť škrabot jej predĺžených nechtov, čo krok to skok, to štek -krok vpred alebo vzad, bolo to akoby tancovala. Doprevádzalo to cerenie zubov avšak dodržiavala dostatočne veľkú vzdialenosť odomňa. Snáď uvedomujúc si, aby predsa len mala možnosť utiecť skôr, ako by som sa jej mohla náhodou dotknúť, behala a skákala z priestoru predsiene do kuchyne a späť.  Jej štekot sprevádzal dynamický krok, skrývanie sa za nohy svojej paničky, výpad smerom domňa a znovu späť. Toto jej nervózne dorážanie trvalo dosť dlhú dobu, kým som sa snažila dostať cez chodbu do miestnosti, kde som sa mala usadiť. 
Úpenlivo upozorňovala majiteľku, že prišiel votrelec, "narušiteľ" a treba ho vyhnať z bytu.  Snaha z mojej strany, aby ma mohla ovoňať nedostala odozvu. Jej správanie ma však neprekvapilo, pretože ako poriadna čivava a ako väčšia časť z riešených problémových čiváv  s vreskotom oznamujú celému činžiaku, či okolitému svetu, že niekto prišiel na návštevu a že ju určite bude niekto cudzí ohrozovať. Frustrácia z jej malého tela bola oznámená: asi po 45 minútach neúprosného štekotu, som začala pracovať s majiteľkou a učila som ju, ako má takýmto stavom predísť. 
Samozrejme, aby som nezabudla spomenúť druhú - mladšiu - čivavku, ktorá bola zatvorená za dverami som počula úpenlivo prosiť škrabaním na dvere a ticho kňúkala za dverami, aby sa mohla dostať von a tiež sa prípadne účastniť toho štekotu. 
 
Tak som mala pred očami jednu čivavu vštekajúcu na mňa a na všetko okolo mňa a druhú za dverami škriabajúcu na dvere o prosbu vypustiť ju z izby do kuchyne, kde sme sa nachádzali. Snažila som sa v tomto ruchu vysvetľovať majiteľke, kde sa stala chyba pri vstupe mojej osoby do ich bytu. Počas rozhovoru som zobrala špeciálne sťahovacie vodítko, ktoré som mala pripravené pre všetky prípady a natiahla som ho štekajúcej čivave na krk. Slabím miknutím a absolútne jemných sťurchnutím do slabín som dostala čivavku z jej stavu mysle.Prerušila som jej nastavenie štekať až do úmoru na stav kľudnejší. Avšak v zápätí vyštartovala na časť vodítka, ktoré mi viselo z ruky. Uhrýzla do neho raz, druhý krát. Pracovala na sebe, bojovala s negatívnou energiou až do momentu, kedy sa stala submisívnou a asertivnou. 
 
Po krátkej dobe už chodila po kuchyni, síce ma na ďaleko obchádzala ale bola pokojnejšia. Uši mala mierne sklopené, z reči tela som pochopila, že chce mať pokoj. Pokojne si ľahla a čakala čo bude. Nasledovala druhá časť  - mladšia fenka. Po vypustení do priestoru, kde sa nachádzala staršia hneď prišlo k výmene názorov. Mladšia fenka s snažila priblížiť k ležiacej staršej fenke, ktorá nemala veľký záujem o kontakt...mladšej veľmi vyhovovala poloha, že staršia ležala. Tá sa však po intenzívnom dorážaní postavila a snažila sa atak vrátiť. Staršia fenka bola stále na sťahováčiku, bola upozornená na nevhodné správanie. Mladšia sučka čo sa týka charakteru bola prívetivejšia k ľuďom. 
 
Navrhla som majiteľke krátku prechádzku, kde som chcela zistiť ako sa budú správať spolu na prechádzke. Po vyjdení von sa sučky  po chodníku venovali svojim potrebám. Pobehovali spolu na vodítkach, ovoniavali trávu, cupkali so vtýčenými chvostami a všetkym na okolí dávali rečou svojho tela vedieť svoju silnú povahu. Po skončení prechádzky som sa ešte vrátila do bytu, kde spoločne obe pobehovali a ľahli si na postel.  
 
Celý problém spolužitia bolo potrebné vyriešiť u majiteľky. Rovnakým prístupom ako k jednej tak aj k druhej. Rovnaké práva, povinnosti.