Otázky a odpovede

Je weimarský stavač vhodný do bytu?

Takúto otázku zvyknem u nového záujecu o toto plemeno zmeniť na : koľko pohybu potrebuje weimar? Alebo :koľko času treba venovať tomuto plemenu? Pretože, pravdupovediac, nieje podstatné, či weimar žije  v byte alebo v rodinnom dome.

Mám na to taký nazor, že je veľmi dôležité, aká rodina si psa zobstará. Pokiaľ sa jedná o ľudí aktívnych, o ľudí, ktorí sa venujú vo voľnom čase prírode, športu, pohybu..... a to buď formou behu, bicyklovaniu, chôdzi...a budú psa takýmto spôsobom "zamestnávať", je pravdepodobné, že pes bude spokojný a budú naplnené jeho požiadavky na pohyb.

Ak však príde pes do rodiny, kde ľudia boli málo poučení o potrebách weimara, kde sa menej " športuje" , kde chceli mať havka povedzme ako domáceho maznáka, môže sa zo psa stať tzv.alfa pes,ktorý bude vládnuť celej rodine. Existujú viaceré formy dominancie u takýchto jedincov, vynucujúcich  si u majiteľa pozornosť rôznymi formami. Prejavy môžu byť rôzne:  štekanie, pískanie, rozhrýzavanie rôznych predmetov z domácnosti,požieranie kde - čoho, neovládateľné utekanie z domu..... S postupom času ostávajú z toho majitelia podráždení, nevedia riešiť situáciu a v podstate veci zamieňajú výchovu a výcvik za láskanie. Takéto jedince sú vhodné do psychologického centra, aby v rukách skúseného výcvikára prešli terapiou, socializáciou, výchovou, výcvikom a potom láskaním. Neskúsení majitelia  výchovu staršieho, nevyrovnaného weimara bez skúseného výcvikára určite nezvládnu. Môžu prísť momenty,kedy sa weimar zmení na agresívneho jedinca a to už je len posledná kvapka k tomu, aby majitelia o takého weimara stratili záujem.

Toto isté platí u weimarov, ktorí boli zadovážení pre poľovníkov - žiaľ - ale iba kvôli výkonu poľovnej upotrebiteľnosti -  a to doslova. Od šteniatka vo voliere, bez pravideľného venčenia, prechádzok v lese, poli...... ostanú z nich síce poľovné psy, ale bez lásky, socializácie. Takýto havko je väčšiu časť roka vo voliere, maximálne na dvore a pohyb si vychutnávajú iba v čase poľovačiek.

Tak sami posúďte, či je lepšie byť zatvorený v perfektnej voliere so super búdičkou, síce bez bližšieho kontaktu majiteľa,  alebo byť v byte, s pozornými majiteľmi, s častými prechádzkami a športovaním.

Takže otázka: či je weimarský stavač vhodný do bytu nie je celkom správne mierená.

Odpoveď by znela asi takto: je jedno kde weimar žije, či v byte, či v dome.....je veľmi dôležité, aby mal weimar dostatočný kontakt s majiteľmi, aby od začiatku svojho pobytu v novom prostredí prechádzal socializáciou, aby mal dostatočný pohyb, vo veku štenacom doporučujem časté návštevy do prírody, výchovu uviesť na správnu mieru, postupne výchovu zmeniť na výcvik, spoznávanie pachov,  prípadne podľa potreby a schpnosí majiteľa zvládnuť poľovnú upotrebiteľnosť. Veď ten weimarček je predsa len poľovný pes - stavač.

Sama som prvého weimara odchovávala v panelákovom byte, avšak kontakt sme s ním mali celý deň. Stavali sme dom, nosili sme šteniatko každý deň so sebou. Celá rodina sa krútila okolo weimaráka, veď to poznáte,keď prinesiete malé, modrooké stvorenie do domu. Naše deti boli ešte malé,alebo mladšie - aby sa môj syn neurazil - a všetko čo mali počas dňa urobiť , riešili odpoveďami:  za chvíľu...,  a hneď, a počkaj..... - lebo sa museli starať o to, čo robí havko. :)  V tej dobe náš weimí nemal stále miesto, poobedňajšiu siestu trávil v pelechu v polovybudovanom dome, ale večer zase zaspával v paneláku v predsieni, kde zaspával unavený po celodennom  šantení na našom veľkom pozemku.


 

Naučí sa weimarský stavač hygiene?

Áno, pravidelným venčením si pes osvojí správne hygienické návyky.

Weimarský stavač sa učí od  3 týždňa  robiť potrebu mimo svojho pelešku. Nových majiteľov  zaúčam  ako sa  narába  so  šteniatkom, ak nechce  aby mu pocikával byt. Je to jednoduché, pokiaľ sa riadite pokynmi chovateľa. Musím však podotknúť, že nie všetci chovatelia sú rovnakí. Treba vedieť, od koho šteniatko kupujete a akých majú šteniatka rodičov. Sú majitelia, ktorí majú šteniatka v nesprávne umiestnené v rôznych priestoroch a neučia šteniatka na hygienu. Upratujú po nich výkaly a je im jedno, ako to zvládnu u nových majiteľov. Takže to uzavriem asi nasledovne: šteniatko vyberajte z dobrého chovu, prezrite si aspoň 2,3 chovné stanice a po zhodnotení sa rozhodnite pre tú, ktorá sa vám najviac pozdávala. Šteniatka sa učia rýchlo, pokiaľ ste dôsledný.

Potrebuje weimar nejaký špeciálny výcvik?

Weimarský stavač je poľovné plemeno, preto potrebuje výchovu a výcvik. Pokiaľ chcete šteniatko do budúceho chovu potrebuje špeciálne skúšky. Pokiaľ chcete šteniatko pre láskanie, je to na vás ako s ním naložíte. Cvičiť by ste s ním mali tak či tak.

 

Znáša sa s inými zvieratami?

S inými zvieratami sa znáša v pohode, pokiaľ ho k tomu s láskou vediete.

  

Aké sú jeho vlastnosti?

Weimarský stavač je dobrosrdečný, verný a oddaný pes. Ľahko ovládateľný a ľahko cvičiteľný. Toto plemeno cvičím a chovám niekoľko rokov a úspešne. Nie je agresívny ako vravia mnohí, ktorí plemeno veľmi nepoznajú. Je ostrý na škodnú a na cudzích ľudí. Podľa výchovy. Má rád deti. Weimarský stavač patril dlhé roky iba šľachte, to znamená, že musel byt špičkových vlastností.